Originální foto nebo fotomontáž?

Dnešní značně přetechnizovaná doba mění přístup k fotografii. Dříve bylo focení mnohem náročnější, vyžadovalo praxi a dostatečnou znalost problematiky. Výsledek své práce fotograf často zjistil až po vyvolání snímků a to už bylo pozdě s tím něco dělat.

V současné digitální době už tomu tak není. Je až neuvěřitelné, co se dá se snímkem dělat i po jeho vyfocení. Dnes už se z fotografů stávají zároveň i grafici, neboť následná práce s fotkou je často náročnější než samotné její pořízení. Samozřejmě to není pravidlem. Záleží to především na fotce samotné. Když jsou dobré světelné podmínky, poslušný objekt před objektivem nebo jde jen o dokumentační foto, tak není nutné ji ani nijak upravovat. Převahu ovšem mají fotky, které musí projít přes nějaký editor, ať už jen drobným doostřením nebo úpravou kontrastu. Tím to však nekončí. U fotky se často mění i její barevné podání, jas, sytost, šum v některých případech například i celé nebe (když původní nudná obloha fotku ničí) a mnoho dalšího.

V editorech se ovšem nechá i naprosto změnit význam fotky, a to retuší. Odstraněním rušivého elementu nebo naopak přidáním požadovaného. Fotografie se pak stává spíše dílem grafika než fotografa. U kvalitních prací je pak velice těžké poznat jejich původní podobu.

1 Comment to “Originální foto nebo fotomontáž?”

Napsat komentář

Zpráva